

Propuštene razvojne prilike Zaboka argumentirano su iznesene danas u Zaboku, u zgradi Obrtničkog doma, a u sklopu konferencije za medije.
Kandidat za gradonačelnika Zaboka, g. Vladimir Pleško i kandidat za župana Krapinsko – zagorske županije, g. Dragutin Ranogajec, govorili su o propuštenim prilikama kojima su uzrok nekorištenje EU fondova za razvoj grada, nepostojanje stranih investicija, neiskorištenost gospodarske zone, nedovoljna briga o mladima, ali i neučinkovitost gradske uprave.
G. Pleško je već na samom početku skrenuo pažnju na neistinitost informacija koje se plasiraju u javnost. Jedna od njih je da Zabok ne može aplicirati za sredstva EU fondova zbog svog previsokog indeksa razvijenosti jer spada u 4. kategoriju gradova po razvijenosti. Istaknuo je da Zabok spada u kategoriju 100-125% iznad prosjeka razvijenosti što je onemogućilo korištenje nacionalnih sredstava, no ne i pristup EU fondovima. Obzirom na stupanj razvijenosti, grad može dobiti sredstva u iznosu do 80% vrijednosti investicija. „Sredstvima iz EU fondova bilo je moguće izgraditi društvene domove, vrtiće, informativne centre, urediti dječja igrališta, fasade, nerazvrstane ceste, kulturna dobra… Međutim, ta prilika je propuštena. Činjenica je da drugi gradovi i općine pune svoje proračune sredstvima iz EU fondova, dok se grad Zabok iznova nepotrebno zadužuje kod banaka“, rekao je g. Pleško.
Kandidat za župana Krapinsko-zagorske županije, g. Dragutin Ranogajec dodao je da Međimurska županija treba biti uzor jer je u Sjevernoj Hrvatskoj ona predvodnik u broju realiziranih EU projekata.
‘Naš fokus treba biti na projektima koji imaju najveće izglede za pristup EU fondovima. To su projekti koji podrazumijevaju investicije u gospodarskim zonama, razvoju ljudskih potencijala, ulaganja u zaštitu okoliša, uredjenea komunalnih voda, izgradnju poduzetničkog inkubatora, te turizam.’
Osim propuštenih prilika nekorištenjem EU fondova, dotaknuli su se i nepostaojanja stranih investicija. Istaknuli su obećanja o dolasku stranih investitora, SITEI i Zigler-a, koji su trebali do sada zaposliti 2 – 3 tisuće ljudi, što se, također, nije realiziralo.
Zaključili su da oživljavanje poduzetničkih zona zahtjeva sinergiju svih institucija i jačanje poduzetničke klime kroz porezne reforme, olakšice, smanjenje parafiskalnih nameta i veća ulaganja, ali prije svega i suradnju lokalne uprave i njihovu spremnost u ulaganje i opremanje istih, što je u fokusu programa HDZ-a i koalicijskih partnera.
Grad Zabok sa svojim proračunom od gotovo 40 milijuna kuna dijeli tek 10 stipendija u iznosu od 500 kn mjesečno. Nije napravljen ni novi vrtić ni nova škola, a dvorana je građena 16 godina. Evidentno je da ne postoji briga o mladim ljudima, a upravo oni su pokretačka snaga i budućnost ovog grada i županije. S tim u vezi Ranogajec je istaknuo da će raditi na jačanju jedinstvenog modela obrazovanja po principu više prakse, manje teorije. „Stipendiranje ću definirati na tri razine: izvrsnost, naglasak na deficitarnim zanimanjima i socijalnim momentima“, zaključio je Ranogajec..
Na samom kraju tema je bila i neučinkovitost gradske uprave grada Zaboka. Ocjenili su da je gradska uprava zatvorena, neučinkovita i netransparentna, iako njezini zaposlenici imaju prosječnu bruto plaću i do 12.327 kuna, što je osmi najveći prosjek u Hrvatskoj.
Smatraju da gradska uprava, ali i županijska vlast, moraju biti učinkoviti, ekonomični i transparentni na način da unapređuje kvalitetu života i rada svojim građanima.
Svoje izlaganje g. Pleško i g. Ranogajec zaključili su očekivanjem da će 21. svibnja dobiti priliku pokazati sugrađanima kako gradska i županijska vlast mogu biti i učinkovite i racionalne što će voditi ka rastu i razvoju Zaboka i Zagorja bez propuštenih prilika.