

U muzeju Žitnica u općini Sveti Križ Začretje danas je u organizaciji Županijskog odbora HDZ-a Krapinsko-zagorske županije zakazana konferencija za medije na kojoj je analizirano trenutno stanje u općini Sveti Križ Začretje te stanje u cijeloj županiji.
Kandidat za načelnika Svetog Križa Začretja, Ivan Grozaj, i kandidat za župana Krapinsko-zagorske županije, Dragutin Ranogajec, iznijeli su konkretne prijedloge rješenja problema koji se pojavljuju u navedenoj općini. Teme koje su bile predmet konferencije za medije odnosile su se na nekorištenje EU fondova za razvoj općine i županije, skrb za djecu predškolske dobi, demografsku obnovu te teme vezane za funkcije mjesnih odbora.
Naime, u okviru mandata aktualne vlasti općine Sveti Križ Začretje, na čelu s načelnikom Markom Kosom, nisu korištena sredstva iz EU fondova, iako su prije četiri godine upravo tu mjeru isticali kao okosnicu njihovog programa. Danas su izložene sve propuštene prilike zbog nekorištenja sredstava EU fondova. ‘Prilika je propuštena, izgubljene su četiri godine u kojima je puno toga obećano, a realizirano ništa, ili gotovo ništa. Vrijeme je za promjenu pristupa razvoju naše općine. Mi imamo jasan plan za razvoj. Planiramo koristiti sredstava EU fondova za ulaganje u izgradnju, poboljšanje i proširenje infrastrukture’, rekao je kandidat za načelnika Svetog Križa Začretja Ivan Grozaj.
Kandidat za župana Krapinsko-zagorske županije Dragutin Ranogajec je dodao da je potrebno pomoći potencijalnim obrtnicima i poduzetnicima oko procedura koje su potrebne za pristup EU fondovima. ‘Potrebno je govoriti jezikom naroda – meni je to posao od kojega živim već dugi niz godina. Također, fokus treba staviti na projekte koji imaju najveće izglede za prolazak pred EU fondovima. To su projekti koji podrazumijevaju investicije u gospodarskim zonama, razvoju ljudskih potencijala, kao i ulaganje u zaštitu okoliša i turizam,’ rekao je gospodin Ranogajec.
Također, podsjetili su da je u planu aktualne vlasti bila i izgradnja dječjeg vrtića, što se također nije realiziralo. Postojeći kapaciteti za smještaj i brigu o djeci predškolske dobi, koji su izgrađeni 1974. godine, ne zadovoljavaju potrebe mještana, pa je više od 50-toro djece prinuđeno smještaj potražiti u vrtićima drugih općina ili gradova i u privatnim vrtićima. ‘Do danas je utrošeno oko 1.1 milijun kuna na otkup i zamjenu građevinskog zemljišta, projektnu dokumentaciju i građevinsku dozvolu te studiju isplativosti, ali od vrtića niti naznake’, podsjetio je Grozaj. Naglasio je da ima jasno rješenje pitanja smještaja i brige o djeci predškolske dobi i to sredstvima iz Europskih fondova aplikacijom na mjeru Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020. Ranogajec je dodao da osim potrebe za infrastrukturnim jedinicama, postoji i potreba za boljom integracijom djece s posebnim potrebama u redovni program predškolskog odgoja i obrazovanja. ‘Potrebno je uvesti institut pomoćnika za djecu s posebnim potrebama u odgojno-obrazovnim ustanovama u predškolskom odgoju. Za to ću se zalagati u cijeloj županiji’, istaknuo je Ranogajec. Ističu da imaju jasna rješenja za zadržavanje postojećeg stanovništva, kao i sam demografski oporavak općine davanjem jednokratne novčane pomoći za svako novorođeno dijete u minimalnom iznosu od 5.000,00 kn. U planu im je rješavanje pitanja smještaja i skrbi o djeci predškolske dobi te uvođenje besplatnih udžbenika za svu djecu koja pohađaju osnovnu školu s područja općine. Planira se i stipendiranje, poticanje malog i srednjeg poduzetništva te razvoj kvalitetnije komunalne infrastrukture, sve sa ciljem ostvarivanja što boljih uvjeta za život u ovoj općini. ‘Sinergijom znanja stručnjaka iz različitih područja kreirat ćemo mjere koje će biti efikasne. Za početak moramo povećati rodiljne i roditeljske naknade, ali i dječje doplatke“, rekao je Ranogajec.
Na samom kraju dotaknuli su se teme vezane za mjesne odbore. U ovoj općini sustavno se zanemaruje uloga Vijeća mjesnih odbora vezano za planiranje i raspodjelu sredstava za održavanje komunalne infrastrukture po naseljima. Smatraju da je potrebno ostvariti blisku suradnju sa svim Mjesnim odborima, bez obzira na stranačku pripadnost te da prioritete trebaju određivati upravo Vijeća mjesnih odbora. Svaki dio Hrvatskog Zagorja trebao bi biti jednako razvijen i povezan kako bi se Zagorje moglo ravnomjerno razvijati. ‘Samo zajedničkom suradnjom na svim razinama možemo dovršiti sve projekte. Kad postanem župan, neću raditi razliku između političkih opcija po principu mi i oni, naši i vaši. Bit ću župan svih stanovnika Hrvatskog Zagorja’, rekao je Ranogajec.
Svoje izlaganje i Ranogajec i Grozaj zaključili su očekivanjem da će 21. svibnja dobiti priliku pokazati Zagorkama i Zagorcima kako općinska, gradska i županijska vlast mogu biti i učinkovite i racionalne, što će voditi rastu i razvoju općine Sveti Križ Začretje i Zagorja i to bez propuštanja prilika.